Fast fashion

Czym jest moda fast fashion? 

Jest to model biznesowy, polegający na masowej produkcji taniej, jednorazowej odzieży słabej jakości. Zakłada on kopiowanie trendów modowych promowanych na wybiegach lub w magazynach o modzie, oraz sezonową zmianę kolekcji, które przez krótki czas będą sprzedażowym hitem. 

Globalny problem  

Skala problemu jest niemal niewyobrażalna – przemysł odzieżowy produkuje rocznie 80 miliardów sztuk odzieży – to ponad 10 sztuk na każdą osobę na ziemi. 

To o 400% więcej niż produkowano 20 lat temu. 

Według organizacji TRAID, która zajmuje się utylizacją odpadów odzieżowych – przeciętne ubranie jest noszone tylko 10 razy zanim zostanie wyrzucone.  

Dlaczego moda fast fashion jest taka popularna? 

 • ubrania są coraz tańsze (a wraz ze spadkiem cen, spada ich jakość)  
 • przez spadek cen i szybką popularyzację kolekcji, trendy w modzie ulegają przyspieszeniu  
 • ludzie chcą ciągle podążać za trendami, dlatego kupują coraz więcej ubrań  

Jak rozpoznać markę fast fashion? 

 • Zwróć uwagę, w jakim kraju firma produkuje odzież. 
 • Sprawdź, jakie materiały przeważają w produktach marki – naturalne i z recyklingu, czy może syntetyczne? 
 • Określ trwałość ubrań marki. Czy po roku noszenia wyglądają równie dobrze jak na początku? Czy może tracą swój urok po dwóch praniach? 
 • Możesz również porównać nowe kolekcje marki z kreacjami z pokazów mody oraz sprawdzić częstotliwość jak często pojawiają się nowe kolekcje? Jak duża jest szansa, że za miesiąc odzież będzie uważana za niemodną? 

Co możesz zrobić? 

 1. Dbaj o ubrania, które już posiadasz i noś je jak najdłużej. Jeżeli są zepsute, nie wyrzucaj. Postaraj się je naprawić lub skorzystaj z usług krawcowej. 
 2. Jeśli ubranie już na ciebie nie pasuje, przekaż je organizacji wspierającej osoby potrzebujące. 
 3. Kupuj w second-handach lub za pomocą aplikacji typu Vinted. Bierz udział w targach lub wymianach ubrań. 
 4. Naucz się szyć. Przerabiaj stare ubrania lub uszyj całkiem nowe. Jest to nie tylko ogromna przysługa dla portfela i środowiska, lecz także dla twojej kreatywności.  
 5. Zainwestuj w ubrania wyprodukowane w sposób etyczny. Są one zazwyczaj droższe, jednak dzięki ich trwałości, będziesz mógł je nosić przez wiele lat. A osoba odpowiedzialna za ich uszycie otrzyma godne wynagrodzenie. 

Fast Fashion nie jest za darmo. Ktoś gdzieś właśnie za to płaci.

Lucy Siegle, brytyjska dziennikarka środowiskowa

Główne problemy spowodowane przez modę szybko-zbywalną 

 • nadmierne zużycie wody 
 • problem z mikrowłóknami  
 • rosnący ślad węglowy oraz gazy cieplarniane  
 • wylesianie 
 • wydobywanie toksyn 
 • łamanie praw człowieka 

Zużycie wody 

Produktem ubocznym fabryk tekstylnych w krajach, które masowo produkują odzież typu fast fashion, są nieoczyszczone, toksyczne ścieki. 

Co jest w nich złego?  

Zawierają one substancje takie jak ołów, rtęć i arsen, które są niezwykle szkodliwe dla życia wodnego i ludzkiego. 

Ścieki z fabryk odzieżowych wyrzucane są bezpośrednio do rzek. W samym Bangladeszu 22 000 ton toksycznych odpadów z garbarni trafia rocznie prosto do rzek. 

Ta toksyczna woda wpływa na zdrowie ludzi i dzikich zwierząt, które żyją wzdłuż brzegów, a w końcu spływa do morza i zanieczyszcza je również. 

Mikrowłókna 

Jak coś mikro może być wielkim problemem?  

Mikrowłókna są kluczową częścią tego, co jest złe w przemyśle modowym. 

Mikrowłókna odrywają się od syntetycznych tkanin, takich jak poliester i nylon, za każdym razem, gdy pierzesz swoje ubrania. 

Podczas każdego prania ubywa około 700 000 mikrowłókien. 

Są one konsumowane przez organizmy wodne, które są zjadane przez ryby, które są zjadane przez nas! Tak więc te tanie ubrania są jednym ze źródeł wprowadzających plastik do naszego łańcucha pokarmowego. 

Gazy cieplarniane 

Według The Ethical Consumer i Greenpeace’s Journal, „Unearthed”, jeśli popyt na szybką modę będzie nadal rósł w obecnym tempie, możemy zobaczyć, jak całkowity ślad węglowy naszej odzieży osiągnie 26% do 2050 roku. 

Produkcja, wytwarzanie i transport milionów ubrań produkowanych każdego roku zużywa mnóstwo energii. Włókna syntetyczne, z których wykonana jest większość naszych ubrań, powstają z paliw kopalnych. Chiny, Bangladesz i Indie to kraje, które produkują większość naszej odzieży, a są one zasilane prawie w całości węglem. 

Wylesianie 

Aby produkować żywność na planecie Ziemia, potrzebujemy zdrowej gleby i zdrowych lasów. Ponieważ jedne i drugie pochłaniają CO2, są one również niezbędne do zapobiegania globalnemu ociepleniu. 

Kozy i owce, hodowane dla swojej wełny, są nadmiernie wypasane na pastwiskach. Nadmierny wypas prowadzi do erozji gleby, degradacji ziemi, utraty cennych gatunków roślin, niedoborów żywności i głodu. 

Substancje chemiczne stosowane w produkcji tkanin, takich jak bawełna, również niszczą glebę. 

Włókna drewnopochodne, takie jak rayon i wiskoza, powodują masowe wylesianie. 

Co roku wycinane są tysiące hektarów zagrożonych i prastarych lasów deszczowych. Zastępuje się je plantacjami drzew wykorzystywanych do produkcji tkanin drewnopochodnych. Szkodzi to zarówno rdzennym społecznościom, jak i ziemi. 

Toksyny 

Na każdym etapie produkcji i wytwarzania tekstyliów stosuje się tak wiele substancji chemicznych: 

Są one nadal bardzo obecne, kiedy kupujemy i nosimy nasze ubrania! Dotyczy to nawet ubrań wykonanych w 100% z włókien naturalnych. 

Nasza skóra wchłania wszystkie te nienaturalne substancje i zagraża naszemu zdrowiu. 

Kampania detoksykacyjna Greenpeace odkryła 11 substancji chemicznych, które są powszechnie obecne w produkcji ubrań, a które powodują raka i zaburzają pracę naszych hormonów. 

Prawa człowieka 

Skupiliśmy się tutaj na czynnikach środowiskowych, ale warunki pracy pracowników przemysłu odzieżowego to kolejny powód, dla którego fast fashion jest całkowicie niehumanitarna. 

Nieznośnie długie godziny pracy, przerażająco niskie płace i skrajnie niebezpieczne warunki pracy to tylko niektóre z tych problemów. Katastrofa w Rana Plaza w 2013 roku to tylko jeden z przykładów tego, jak niebezpieczna jest praca w tym przemyśle. 

One thought on “Fast fashion

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: