Zanieczyszczenie oceanów

Jaka jest skala problemu?

Oceany stanowią ponad 70% powierzchni Ziemi, jednak przez ostatnie lata ich stan tylko się pogarsza. Co roku do oceanów trafia nawet 11 milionów ton odpadów. Plastik rocznie zabija około 100 tysięcy ssaków i żółwi morskich, ponad milion ptaków morskich i jeszcze więcej ryb, bezkręgowców i innych rodzajów zwierząt. Niszczy też rafy koralowe oraz zaśmieca plaże. Według przewidywań, do 2040 roku liczba plastiku wyrzuconego do oceanów potroi się, a do 2050 roku zwiększy się czterokrotnie.

Globalna pandemia jedynie pogarsza sytuację: w roku 2020 do oceanów trafiło aż 1,5 miliarda jednorazowych maseczek, co oznacza o 4,6 – 6,2 tys. więcej ton plastiku. Do wody trafiają także niezliczone ilości jednorazowych lateksowych rękawiczek czy plastikowych opakowań po żelach antybakteryjnych.

Jednak wśród odpadów znajdowanych na dnie oceanów wciąż dominują butelki i puszki. Naukowcy szacują, że jeśli nie zredukujemy problemu śmieci wyrzucanych do wody, do 2050 roku w oceanach na całym świecie będzie więcej plastiku niż ryb.

Czym jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci?

Dobrym przykładem tego, jak ogromny jest problem zanieczyszczenia oceanów, jest tzw. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Jest to utworzone przez prądy oceaniczne dryfujące skupisko odpadów między Kalifornią a Hawajami, które składa się ze 100 tysięcy ton plastiku. Jego powierzchnia jest pięć razy większa niż terytorium Polski.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci została odkryta w 1997 roku przez Charlesa Moore’a. Składa się ona w 99% z tworzyw sztucznych. Większość z nich to materiały fotodegradowalne, które nie rozkładają się całkowicie, a zamiast tego zamieniają się w pył tworzący zawiesinę na wodzie i scalający całą wyspę.

To skupisko stanowi ogromne zagrożenie dla ekosystemu. Odpady są zjadane przez zwierzęta morskie, co blokuje prawidłowe działanie ich układów pokarmowych i ostatecznie kończy się śmiercią. Obecność mikrocząstek plastiku zaobserwowano także w rybach, które następnie zjadamy my sami.

Jak długo rozkładają się śmieci pod wodą?

Rozkład plastra wyrzuconego do oceanu trwa od 1 roku do 3 lat, podczas gdy papieros może rozkładać się nawet 5 lat, a styropianowy kubek – 50 lat.

Jeszcze dłużej rozkłada się puszka aluminiowa: około 200 lat. Rozkład plastikowej butelki zajmie za to 450 lat – tyle samo co rozkład jednorazowych maseczek, których w zeszłym roku wyprodukowano aż 52 milionów.

Natomiast jeśli chodzi o produkty szklane, na przykład butelki, czas ich rozkładu może wynieść aż 4000 lat!

Jak możemy pomóc?

Istnieje wiele inicjatyw non-profit, których celem jest oczyszczenie oceanów. Jedną z nich jest fundacja The Ocean Cleanup, która została założona w 2013 roku przez pochodzącego z Holandii Boyana Slata.

The Ocean Cleanup opracowuje technologię, która ma wydobywać plastikowe zanieczyszczenia z oceanów, nawet te niewidoczne dla ludzkiego oka, oraz zapobiegać przedostawaniu się do wody ich większej ilości. Fundacja zaprojektowała dryfujące systemy pływające, które dzięki wiatrowi i prądom morskim poruszają się szybciej od śmieci i wychwytują je na swojej drodze. Systemy te nie wymagają żadnych zewnętrznych źródeł energii, jako że do poruszania się wykorzystują zjawiska naturalne: prądy morskie oraz wiatr. Co 4-6 tygodni urządzenie musi zostać opróżnione, a odpady, które zebrało przez ten czas, zostaną poddane recyklingowi.

Jeśli zainteresowała was ta inicjatywa, zapraszamy na stronę The Ocean Cleanup gdzie dowiecie się więcej na temat tego, w jaki możecie pomóc tej organizacji: https://theoceancleanup.com.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: