Woda i globalne problemy

Woda jest dla nas symbolem zdrowia i życia. Każdy żywy organizm potrzebuje jej do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Nawet ciało człowieka składa się w około 70% z wody. Jednak ludzka działalność powoduje zarówno zanieczyszczenie zasobów wodnych jak i ich niebezpieczne wyczerpywanie. Tak jak pisaliśmy w jednym z poprzednich postów, woda zajmuje około 75% powierzchni Ziemi, ale jedynie 3% z tego, to woda słodka. Dodatkowo tylko 1% słodkiej wody jest dostępny i może być wykorzystany jako woda pitna. 

Deficyt wody jest uznawany za jeden z największych problemów przyszłości, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę ludzi na świecie. 

Światowe zużycie wody

Wody używamy w niezwykle wielu czynnościach. Są to między innymi:

– nawodnienie organizmu (2-3 l dziennie)

– prysznic (15 l na minutę) /kąpiel (ok. 150l), pranie 

– gotowanie, zmywanie naczyń

– polewanie roślin/ uprawa roślin

– hodowla zwierząt 

– obróbka żywności 

– przemysł 

Szacuje się, że każdy człowiek na Ziemi zużywa w przybliżeniu 1385 m3 wody rocznie. Jest to oczywiście średnia przypadająca na mieszkańca naszej planety. W rzeczywistości podział ten znacząco różni się w zależności od kontynentu czy choćby kraju. 

Europejczycy zużywają około 144 l wody na osobę dziennie, a jest to wartość trzykrotnie większa od niezbędnej do zaspokojenia podstawowych potrzeb.

Mówi się, że około 1,2 mld, czyli około 20% populacji świata, nie ma dostępu do wody tylko z przyczyn naturalnych. Kolejne 1,6 mld nie posiada środków, które umożliwiłyby im pozyskanie wody. 

Wyczerpywanie się zasobów wodnych

Już od kilkunastu lat słyszymy o problemie zmniejszającej się ilości wody słodkiej. Jeden z powodów to zmiany klimatyczne, doprowadzające do mniejszych opadów oraz częstych susz. Niemal każdego natrafiamy na informacje o niebezpiecznie niskim poziomie wód w rzekach, m.in. w Wiśle oraz jeziorach. Susze powodujące pożary lasów, obniżone lustra wody lub widoczne dna zbiorników wodnych to coraz częściej spotykane obrazy. 

Zanieczyszczenie wody

Problem zanieczyszczenia wód pogłębia się z roku na rok, głównie przez wzrost populacji oraz intensyfikację przemysłu i rolnictwa. Zanieczyszczenie wody oznacza zachwianie jej naturalnego fizykochemicznego składu. Dochodzi do tego poprzez skażenie m.in. chemikaliami, różnego rodzaju pestycydami (zawierającymi fosforany i azotany), które spływają z pól uprawnych do rzek lub odpadami z zakładów przemysłowych (substancje toksyczne, metale ciężkie). Środki transportu wodnego również znacznie przyczyniają się do zanieczyszczenia wód. 

Skutki zanieczyszczeń

Zanieczyszczenie wody powoduje jej mętnienie, zmianę koloru oraz walorów smakowych. Staje się ona również niezdatna do picia. Zanieczyszczenia na podłożu mikrobiologicznym najczęściej powoduje zatrucia pokarmowe, które w najgorszych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci. Kontaminacja niektórymi substancjami, w szczególności metalami ciężkimi, może znacząco zwiększać ryzyko chorób nowotworowych oraz doprowadzić do uszkodzeń centralnego układu nerwowego. Zanieczyszczenie wód powoduje wiele ciężkich chorób oraz skutkuje rocznie śmiercią 25 milionów ludzi na całym świecie. Najbardziej cierpią mieszkańcy Afryki oraz Azji, jednak problem dotyczy wszystkich kontynentów. Zanieczyszczenie wody prowadzi również do zmniejszenia się populacji ryb i innych organizmów wodnych w jeziorach, rzekach, morzach i oceanach.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: