Akcje Ekologiczne na Dzień Ziemi

Ziemia zmaga się aktualnie z wieloma problemami. Od zanieczyszczenia światłem do milionów ton odpadów trafiających każdego roku do oceanów, istnieje nieskończona liczba kwestii, z którymi musimy się uporać, aby uratować naszą planetę. Z uwagi na ich skalę oraz ilość, podjęcie działania, a tym samym postawienie pierwszego kroku ku pomocy naszej planecie, może wydawać się przytłaczające. Jednak jeśli nie wiecie w jaki sposób możecie się zaangażować bez wydawania pieniędzy czy poświęcania na to dużej ilości czasu, nie martwcie się!

Z okazji nadchodzącego Dnia Ziemi, postanowiliśmy przygotować dla was kilka propozycji akcji czy projektów w których i wy możecie wziąć udział – nieważne skąd jesteście, ile macie lat i jaką wiedzą dysponujecie. 

Wszystkie akcje ekologiczne, które przedstawiamy powyżej, pochodzą ze strony SciStarter. Jest to internetowa platforma, gdzie znajdziecie nieskończenie wiele różnorodnych naukowych projektów, w które mogą zaangażować się zwykli ludzie. Jest to tak zwana obywatelska nauka.

Wybraliśmy kilka naszych ulubionych akcji, które nie wymagają wydawania pieniędzy oraz są dostępne dla każdego. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej odwiedźcie stronę SciStarter: https://scistarter.org/

ISeeChange

Akcja ISeeChange skupia się na zmieniającym się klimacie. Dostrzeżenie zmian w najbliższym nam środowisku jest niezbędne do zrozumienia jaki wpływ ma ocieplenie klimatu na życia ludzi w różnych miejscach na całym świecie. Dzięki waszym obserwacjom pomożecie miastom, inżynierom i lokalnym organizacjom w poszukiwaniu rozwiązań problemów klimatycznych.

Jeśli macie jakieś pytania czy hipotezy dotyczące zmiany klimatu w waszej okolicy, możecie się też zgłosić z nimi do ISeeChange, by otrzymać odpowiedzi czy udzielić dodatkowej informacji. 

Do wzięcia udziału w ISeeChange potrzebujecie jedynie telefonu lub komputera oraz 5 minut tygodniowo, które jesteście w stanie poświęcić na pomoc naszej planecie. Wasz wiek oraz miejsce zamieszkania nie mają najmniejszego znaczenia. Jeśli chcecie wziąć udział w akcji i pomóc naukowcom w badaniu zmian klimatu, wystarczy, że prześlecie swoje obserwacje, zdjęcia lub dane np. na temat pogody, roślin lub jakości powietrza. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie internetowej ISeeChange : https://www.iseechange.org/ , lub na ich profilu SciStarter: https://scistarter.org/iseechange.

Stream Selfie

Zastanawialiście się kiedyś, co dokładnie znajduje się w wodzie z lokalnej rzeki blisko waszego domu? Aktualnie posiadamy bardzo mało informacji dotyczących jakości wody w rzekach i strumieniach na całym świecie. Możecie pomóc dostarczyć oraz rozpowszechniać te dane robiąc zdjęcia lokalnych rzek i strumieni oraz wysyłając je do Stream Selfie poprzez ich aplikację dostępną na Androidzie i IOS. 

Tak samo jak w przypadku ISeeChange, jedyny sprzęt, jaki potrzebujecie do wzięcia udziału w tej akcji, to telefon lub aparat. Wasz wiek ani miejsce zamieszkania nie są istotne, więc nic nie powstrzymuje was od wzięcia udziału w tej inicjatywie! Wasze jedyne zadanie to zrobienie zdjęcia pobliskiemu strumykowi będąc na spacerze, co może też służyć jako dodatkowa motywacja do wyjścia na dwór.

Jeśli podoba wam się ten projekt, odwiedźcie profil Stream Selfie na SciStarter: https://scistarter.org/stream-selfie. Zapraszamy do uczestnictwa!

GLOBE Observer: Clouds

GLOBE Observer: Clouds to akcja ekologiczna zorganizowana przez NASA oraz The GLOBE Program. Podobnie jak poprzednie projekty, udział w programie polega na robieniu zdjęć, które następnie trafią do bazy danych i pomogą naukowcom na całym świecie. Tym razem jednak nie są to zdjęcia rzek ani lasów ale, jak wskazuje sama nazwa, chmur. Wasze zdjęcia pomogą naukowcom badać zmiany klimatu poprzez analizę kształtu chmur oraz weryfikować dane otrzymywane z satelit NASA. Umożliwią one także uczniom w przeróżnym wieku przeprowadzanie prawdziwych badań naukowych w ramach The GLOBE Program. 

Tak jak w przypadku poprzednich akcji, jedyne wymagania to posiadanie telefonu czy aparatu, a waszym zadaniem jest wykonywanie zdjęć nieba raz na kilka dni używając aplikacji GLOBE Observer: Clouds, która dostępna jest i na Androidzie, i na IOS. Jeśli zainteresowała was ta inicjatywa, więcej dowiecie się na profilu GLOBE Observer: Clouds na SciStarter: https://scistarter.org/globe-observer-clouds.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: