7 pięknych miejsc na Ziemi, o których mogliście nie słyszeć

  1. Góry Tianzi w Chinach

Jeśli wydają się wam znajome, to macie rację! Niezwykłe szyty góry Tianzi (co dosłownie oznacza “syna nieba”) stanowiły inspirację dla krajobrazu, który mogliśmy podziwiać w filmie Avatar.

Znajdują się w północno-zachodniej części prowincji Hunan w Chinach, a ich oszałamiające wapienne szczyty pokryte są bujną roślinnością i często spowite mgłą. Do pobliskiej wioski Huangshi można dotrzeć kolejką linową, a z niej prowadzi wiele szlaków, na które można wyruszyć, aby podziwiać te przepiękne widoki.

  1. Pamukkale w Turcji

Niezwykłe, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w południowo-zachodniej Turcji, Pamukkale (Bawełniany Zamek) obejmuje również starożytne ruiny Hierapolis, niegdyś wielkiego miasta, które zostało zbudowane wokół niego. Woda spływa kaskadami z naturalnych źródeł i po białych trawertynowych tarasach, tworząc wspaniałe baseny termalne, idealne na szybką kąpiel. 

  1. Jezioro Hillier,  Australia

Jezioro Hillier znajduje się na wyspie Middle należącej do Archipelagu Recherche – składającego się z około 100 wysp i położonego u wybrzeży zachodniej Australii. Skąd bierze się jego różowy kolor utrzymujący się przez cały rok?

Według niektórych naukowców jest to wynik wysokiego zasolenia w połączeniu z obecnością słonolubnych alg znanych jako Dunaliella salina oraz różowych bakterii znanych jako halobakterie. Woda nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi, jednak kąpiel w nim nie jest możliwa, ponieważ wyspa jest używana tylko do celów badawczych.

  1. Wyspa Sokotra, Jemen

Sokotra, położona ponad 400 km na południe od wybrzeża Jemenu, to miejsce zarówno odosobnione jak i surrealistyczne, niczym jakaś dziwna, odległa planeta. Przypominające UFO drzewa smoczej krwi są najbardziej charakterystyczną cechą wyspy. Z powodu odizolowania od reszty świata, wśród 825 gatunków roślin, które można spotkać na Sokotrze, aż 307 to gatunki endemiczne.

  1. Zatoka Disko, Grenlandia

Tajemnicza, przepełniona lodem Grenlandia jest jednym z najpiękniejszych miejsc na naszej planecie. Zatoka Disko doskonale ilustruje nietknięty urok wyspy z jej imponującymi górami lodowymi, uroczymi osadami na wybrzeżu i częstymi widokami wielorybów.

  1. Tęczowa góra Vinicunca, Peru

Określana też jako Montaña de Siete Colores (dosłownie – Góra Siedmiu Kolorów), Vinicunca to kolorowym szczytem w Peru. Pokryta liniami pastelowego błękitu, intensywnej czerwieni, zieleni, różu i żółci, góra powstała jednak w całkowicie naturalnym procesie – nietypowe ubarwienie jest wynikiem warstwowego układania się minerałów na zupełnie płaskim terenie przez miliony lat. Podczas późniejszych ruchów tektonicznych tak ubarwiony teren się wypiętrzył i powstała najpiękniejsza góra na świecie. Jest niezwykle trudna do zdobycia, jednak cel wędrówki jest wart całego wysiłku, bo widoki ze szczytu są olśniewające.

  1. Wyspy owcze, Dania

Położone na chłodnych wodach pomiędzy Szkocją a Islandią, Wyspy Owcze są prawdziwym miejscem odosobnienia. Aby zachować ekosystem i autentyczną kulturę, lokalne władze ograniczają ruch turystyczny.

Dramatyczne krajobrazy tworzą prawdziwie „nietknięty archipelag”, a dzięki temu podróżnicy mogą doznać najbardziej dzikiej strony Danii. Surowe wybrzeża, niegdyś uważane za terytorium Wikingów, są domem dla cudów natury, które najlepiej odkrywać za pomocą starych łodzi rybackich, aby uzyskać mistyczny efekt.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: