Największe wyzwania dla naszej planety

Coraz częściej w telewizji, czy czytamy w internecie natrafiamy na informacje o zagrożeniach dla naszej planety, które są spowodowane działalnością człowieka. Nie jest to zjawisko przypadkowe, ponieważ z każdym dniem jako społeczeństwo jesteśmy coraz bliżsi katastrofy klimatycznej i tylko podjęcie konkretnych działań w celu zminimalizowania destrukcyjnego wpływu człowieka na środowisko jest w stanie uchronić nas przed nieodwracalnymi zmianami warunków życia na Ziemi. W tym artykule przedstawimy wam największe, naszym zdaniem, zagrożenia i wyzwania dla naszej planety.

Globalne ocieplenie

Jest to problem, o którym mówi się prawdopodobnie najwięcej, jednak i tak często go bagatelizujemy. Ocieplenie klimatu nawet o 2 stopnie Celsjusza może doprowadzić do zagłady ludzkości i aby powstrzymać ten proces, do 2050 roku wszystkie kraje świata powinny stać się neutralne klimatycznie, czyli maksymalnie zmniejszyć produkcję CO2. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest rezygnacja z paliw kopalnych oraz zminimalizowanie uwalniania gazów cieplarnianych do atmosfery ziemskiej. Skutkiem ocieplenia klimatu jest między innymi podnoszenie się poziomu mórz, topnienie lodowców oraz wymieranie wielu gatunków roślin i zwierząt, które nie są w stanie przystosować się do nowych warunków.

Spadek bioróżnorodności

Bioróżnorodność to mnogość gatunków wszelkich żywych organizmów. Każdego roku, między innymi z powodu zmian klimatycznych, bezpowrotnie wymiera około 20 tysięcy gatunków zwierząt. Wszystkie organizmy żywe są połączone ze sobą łańcuchem pokarmowym, więc wyginięcie nawet jednego z gatunków należących do tej zależności wpływa na dziesiątki innych organizmów. Najważniejsze problemy, które wpływają na spadek bioróżnorodności, to niszczenie siedlisk, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska oraz nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych.

Nadmiar azotu i fosforu

Zjawisko, które tajemniczo nazywa się eutrofizacją to przeżyźnienie zbiorników wodnych poprzez odprowadzanie do nich zbyt dużych ilości azotu i fosforu. Powoduje ono zbyt obfity zakwit glonów, które następnie obumierają i ulegają rozkładowi. W trakcie tego procesu zużywany jest tlen i produkowany siarkowodór. Powoduje to powstanie tak zwanych pustyń tlenowych, w których nie są w stanie przeżyć praktycznie żadne organizmy. Niestety pustynie te zajmują już ponad 14% powierzchni Bałtyku. Aż 50% substancji powodujących eutrofizację wód pochodzi z rolnictwa. Sposobem na zmniejszenie odprowadzania fosforanów do mórz i oceanów jest ujednolicenie polityki rolnej i nałożenie odpowiednich ograniczeń na rolnictwo dotyczących używanie nawozów. 

Odpady

W 2019 roku statystyczny polak wyprodukował 332 kilogramy śmieci. Nadmierny konsumpcjonizm staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Kupujemy coraz więcej, a co za tym idzie, ilość rzeczy, które wyrzucamy, także rośnie. Jednym z największych problemów są tworzywa sztuczne, ponieważ tylko 42% z nich poddaje się recyklingowi, a sam plastik rozkłada się blisko 500 lat. Sposobem na walkę z tym zjawiskiem jest zastosowanie odpowiedniej polityki zarządzania odpadami, na przykład stosowanie nowoczesnych spalarni, recykling oraz wykorzystywanie materiałów, które mają krótszy czas rozkładu niż tworzywa sztuczne. 

Wycinanie lasów

Deforestacja odpowiada za 20% światowej produkcji CO2, a z powierzchni Ziemi co roku znika obszar lasów większy od terytorium Polski. Deforestacja następuje z powodu działań człowieka, oraz wskutek kataklizmów naturalnych, które także mogą być rezultatem spowodowanych przez nas zmian klimatycznych. Lasy wycinane są między innymi w celu pozyskiwania drewna oraz pod pola uprawne. Deforestacja w największym stopniu występuje na terenie puszczy Amazońskiej. Jest ona wycinana nie tylko na masową skalę przez zagraniczne firmy, ale także przez lokalnych mieszkańców, dla których sprzedaż drewna jest jedyną możliwością zarobku. 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: