Indeks przejrzystości mody

Indeks przejrzystości mody to przegląd największych światowych marek odzieżowych i sprzedawców detalicznych, uszeregowanych według stopnia ujawniania informacji na temat ich polityki społecznej i środowiskowej, praktyk oraz  wpływu na środowisko. 

Jaki jest cel tego wskaźnika? 

Indeks jest narzędziem motywującym i naciskającym na największe marki, aby były bardziej przejrzyste, oraz zachęcającym je do ujawniania większej ilości informacji na temat ich polityki, praktyk i łańcucha dostaw.  

W przejrzystości nie chodzi o to, która marka robi to najlepiej, ale o to, kto ujawnia najwięcej informacji. Przejrzystość nie jest równoznaczna z trwałością. Marki mogą ujawniać wiele informacji na temat swojej polityki i praktyk, ale nie oznacza to, że działają w sposób zrównoważony czy etyczny. 

Dlaczego przejrzystość ma znaczenie? 

Brak przejrzystości kosztuje życia. Kiedy osiem lat temu zawaliła się fabryka Rana Plaza w Bangladeszu, zabijając i raniąc tysiące pracowników przemysłu odzieżowego, ludzie musieli przekopywać się przez gruzy w poszukiwaniu metek, aby dowiedzieć się, które marki produkują tam ubrania. Firmy nie mogą upewnić się, że prawa człowieka są przestrzegane, warunki pracy odpowiednie, a środowisko chronione, nie wiedząc, gdzie powstają ich produkty. 

Dlatego właśnie przejrzystość jest niezbędna. Jest to pierwszy krok w rozliczaniu marek z praw człowieka i wpływu ich praktyk na środowisko. 

Przejrzystość to coś więcej niż tylko dzielenie się dobrą pracą, którą wykonują marki. Zbyt często widzimy, jak marki chwalą się swoimi wartościami biznesowymi i pozytywnym postępem, nie dzieląc się zbytnio tym, co idzie nie tak, systemowymi wyzwaniami, z którymi się borykają, ani rzeczywistymi, uczciwymi rezultatami swoich wysiłków na rzecz ochrony praw człowieka i środowiska. 

Jak obliczamy Indeks Przejrzystości Mody?  

Indeks Przejrzystości Mody 2020 analizuje i klasyfikuje 250 największych światowych marek odzieżowych i detalicznych pod względem ilości informacji, jakie ujawniają na temat swoich dostawców, polityki i praktyk w łańcuchu dostaw oraz wpływu na społeczeństwo i środowisko. 

Indeks Przejrzystości Mody składa się z 220 wskaźników obejmujących szeroki zakres tematów społecznych i środowiskowych, takich jak dobrostan zwierząt, bioróżnorodność, chemikalia, klimat, należyta staranność, praca przymusowa, wolność zrzeszania się, równość płci, płace wystarczające na życie, praktyki zakupowe, ujawnianie informacji o dostawcach, odpady i recykling, warunki pracy i inne. 

Jakie są wady tego wskaźnika?  

Nie są oceniane etyczne czy zrównoważone działania marek, ale raczej to, ile informacji ujawniają publicznie na temat swoich polityk, praktyk i wpływu na prawa człowieka i środowisko. 

Średni wynik dla wszystkich 250 marek i sprzedawców detalicznych wynosi 23% na 250 możliwych punktów, co pokazuje, że największe światowe marki mają jeszcze wiele do zrobienia w kwestii przejrzystości. 

H&M jest w tym roku najlepiej ocenianą marką (73%), następnie C&A (70%), Adidas i Reebok (69%), Esprit (64%) oraz Marks & Spencer i Patagonia (60%). Gucci jest najwyżej punktowaną marką luksusową na poziomie 48%. 

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem, aby dokładniej przeanalizować wyniki za rok 2020. 

Link do raportu: https://issuu.com/fashionrevolution/docs/fr_fashiontransparencyindex2020?fr=sNmI5NzYxMDk0OA 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: