Ziemia jako nasza Planeta

Ziemia to dom jedynej do tej pory znanej nam cywilizacji – cywilizacji ludzkiej. Jest ona jedyną znaną nam we wszechświecie planetą, co do której mamy pewność, że możemy na niej przetrwać. Istnieją inne planety ziemio podobne, takie jak Kepler-186f lub Kepler-452b, ale co akurat czyni naszą Ziemię aż tak wyjątkową? 

Ekosfera 

Nazywana także strefą zamieszkalną, definiowana jako odpowiednia sfera dookoła gwiazdy, gdzie panują takie warunki atmosferyczne, aby, przede wszystkim, mogła występować tam woda w stanie ciekłym. W tej strefie znajduje się zarówno nasza planeta, jak i wcześniej wspomniane Kepler-186f i Kepler-452b. 

Woda 

Jeśli już mowa o ekosferze, to trzeba wspomnieć również o wodzie. Skąd na naszej planecie wzięła się woda? – nie wiemy. Zdania naukowców są podzielone. Woda jest nam niezbędna do przeżycia – człowiek składa się w około 70% z wody i bierze ona udział w takich procesach jak uzupełnianie płynów utraconych w wyniku wysiłku fizycznego czy regulowanie temperatury ciała. Samo położenie planety w ekosferze nie wystarczy, aby była ona gotowa do skolonizowania – woda w stanie płynnym też jest na niej potrzebna. 

Planeta Skalista 

Abyśmy mogli stąpać po Ziemi, potrzebna jest także… ziemia. Potrzebna jest ziemia, skały, coś, na czym da się postawić stopę. Ok 70% powierzchni naszej planety stanowią oceany, ale ludzie i tak potrzebują lądu, aby się poruszać, mieć gdzie wypocząć oraz gdzie się osiedlić. Ląd do poruszania i osiedlania się oraz woda jako podstawowy składnik życia – mamy szczęście, że Ziemia posiada oba. 

Warstwa ozonowa 

Ozon, znany także jako trójtlen, tworzy “warstwę” w atmosferze ziemskiej, która chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, głównie UV-C i UV-A. Tego typu promieniowanie może wywołać choroby skóry, jej nowotwory lub przyspieszać jej starzenie. Dlatego warto ograniczać zużycie freonów, które można znaleźć w dezodorantach w sprayu lub lakierach do włosów, ponieważ substancje te przedostając się do wyższych warstw atmosfery uwalniają chlor, który niszczy warstwę ozonową, przez co promieniowanie staje się bardziej niebezpieczne.

Pole Magnetyczne 

Ziemskie pole magnetyczne chroni nas przed wiatrem słonecznym. Jest to strumień naładowanych cząsteczek pochodzący ze Słońca, który „rozwiewa” nieosłonięte atmosfery planet, doprowadzając do ich stopniowego zanikania. Dzięki dość silnemu polu magnetycznemu naszej planety, życie na Ziemi dalej może się rozwijać. Gdyby nie ono, Ziemia prawdopodobnie przypomniałaby skalistą powierzchnię Marsa – naukowcy są zdania, że utracił on swoją cenną atmosferę właśnie z powodu braku ochrony przed wiatrem słonecznym. Oprócz tego, to właśnie dzięki polu magnetycznemu na Ziemi występuje zjawisko zwane zorzą polarną.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: